Nie sposób znaleźć branżę, która zupełnie nie odczuła skutków globalnej pandemii koronawirusa. Nie ulega jednak wątpliwości, że jedną ze szczególnie narażonych na upadek jest turystyka. Powszechny lockdown i zakaz lotów to tylko wierzchołek góry lodowej, z którą obecnie mierzą się przedsiębiorcy. Dlatego województwo śląskie zaproponowało specjalny projekt “Śląski Pakiet dla Turystyki”. To szybka i celowa pomoc, której celem jest utrzymanie przedsiębiorstw poprzez propagowanie lokalnej turystyki.
Śląski Pakiet dla Turystyki to projekt, w którym część środków unijnych zarządzanych z poziomu samorządów przekierowana została na rzecz regionu. Dzięki szybkiej i celowej pomocy ze strony województwa możliwe jest nie tylko utrzymanie stanowisk pracy, ale również często pozostanie na rynku. Tym samym nie pozostaje ona bez znaczenia dla krajowej gospodarki, która w dużej mierze składa się z małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wsparcia branży turystycznej przez województwo śląskie.
Śląski Pakiet dla Turystyki
Podstawą projektu “Śląski Pakiet dla Turystyki” są liczne kampanie społeczne, których zadaniem jest promocja atrakcyjności turystycznej województwa. W przypadku pandemii koronawirusa szczególnie ważne było szybkie działanie. Nikt bowiem nie był na nią przygotowany, a nagle tworzone awaryjne plany trudno było wcielić w życie w czasie powszechnego lockdownu. Bardzo potrzebne okazały się odgórnie organizowane kampanie społeczne ze środków unijnych, których celem było przede wszystkim promowanie lokali i lokalnych firm oferujących zakupy lub dostawę jedzenia na zamówienie. Równolegle prowadzone były akcje promocyjne dla gości spoza regionu, by mogli poznać jego piękno i znajdujące się na jego terenie liczne atrakcje turystyczne.
Gdy sytuacja odrobinę się zmieniła, a część przedsiębiorców mogła ponownie otworzyć swoje lokale, stosując się do nakładanych odgórnie obostrzeń, program “Śląski Pakiet dla Turystyki” również dynamicznie ewoluował. Kwoty dofinansowań zaczęły być kierowane w aktywne promowanie regionu – zarówno znajdujących się tu firm, jak i licznych atrakcji turystycznych. Zaangażowano znanych twórców internetowych, uczono jak spędzać aktywnie czas na terenie województwa z wykorzystaniem rowerów, kajaków i innych niż masowe środków transportu. Dużą wagę przyłożono również do edukacji na temat bezpiecznego podróżowania, gdyż ryzyko zakażenia wciąż nie maleje. Co istotne, województwo śląskie część środków unijnych przeznaczyło także na wyposażenie obiektów turystycznych w środki ochrony osobistej.
Niemożność prowadzenia działalności naturalnie pozbawiła przedsiębiorców szansy na pozyskanie środków do organizacji kolejnych wydarzeń. Aby nie musieć rezygnować ze wszystkich eventów w regionie, województwo śląskie zaproponowało drugi filar swojego projektu przewidujący wsparcie finansowe dla organizatorów wydarzeń turystycznych. To niezbędny krok, który pozwoli przyciągnąć przyjezdnych z całego kraju. W ten sposób region ma szansę zaprezentować się przed nimi na tyle kusząco, by chcieli do niego wracać nawet po pewnym i trwałym otwarciu granic. Szybka i celowa pomoc ze środków unijnych ma więc założenia długofalowe, które korzystnie oddziałują na przedsiębiorców z całego regionu.
Projekt “Śląski Pakiet dla Turystyki” przewiduje również rozwiązania dla organizatorów turystyki szkolnej i przedsiębiorców, którzy świadczą usługi przewodnickie. W trzecim filarze znajdujemy bowiem specjalne dofinansowania do wycieczek, obozów czy kursów, które przewidują poznawanie regionalnych atrakcji. Utworzona kampania #OdkryjŚląskie to szansa na zaprezentowanie uczniom walorów ich regionu i jednoczesna poprawa warunków pracy wielu lokalnych przedsiębiorców.
Wyjątkowy potencjał turystyczny województwa śląskiego zdecydowanie zasługuje na wsparcie w postaci dodatkowej promocji i dofinansowania. Kolejnym założeniem powstałego projektu jest więc mocniejsze podkreślenie w mediach tradycyjnych i nowoczesnych miejsc interesujących zarówno dla przyjezdnych, jak i samych mieszkańców. Władze stawiają na rozwój szlaków i ciągłe poszerzanie oferty turystycznej.
Niebywale istotne z punktu widzenia turysty jest także to, jak prezentuje się ogólnodostępna infrastruktura turystyczna. Dlatego województwo śląskie olbrzymie kwoty przekazało na rzecz działań projektowych i wykonawczych, które mają za zadanie poprawić ogólną kondycję regionu. Planowane jest więc nie tylko tworzenie nowych szlaków turystycznych, ale również poprawa tych już istniejących.