Zdrowe wina bezalkoholowe, czyli dlaczego warto się przekonać do wina 0%.
Próbowaliście kiedyś wina bezalkoholowego? A może taki wariant zupełnie do Was nie przemawia? Jeśli zastanawialiście się nad kupnem „na próbę”, ale nie jesteście przekonani, powiemy, dlaczego warto dać szansę temu trunkowi.
Jak powstaje wino bez alkoholu?
Wina bezalkoholowe mają zbliżony proces wytwarzania do swoich wersji tradycyjnych. Gdzie tkwi różnica? Po fermentacji poddaje się je dealkoholizacji, aby pozbawić wino etanolu (alkoholu) lub znacznie zminimalizować jego zawartość.
W wielu przypadkach wina, zanim zostaną poddane usunięciu z nich procentów, są (jak wersje alkoholowe) leżakowane w drewnianych beczkach, by w pełni zyskać na smaku i aromacie.
Dwa główne sposoby produkcji wina bezalkoholowego:
- destylacja próżniowa(rzadsza). W ściśle kontrolowanych warunkach zostaje podgrzany do 30C,alkohol odparował. Proces ten nie ma wpływu na tanin, flawonoidy, resweratrol czy polifenole, czyli dobroczynne składniki trunku,
- wirujące stożki (metoda przemysłowa). Wino zostaje poddane działaniu siły odśrodkowej, wypierającej cząsteczki alkoholu, tym samym oddzielając je od reszty trunku.
Czy wino bezalkoholowe smakuje tak jak tradycyjne? Jaki smak ma wino 0%?
Ten typ wina smakuje praktycznie tak samo, jak zwykłe wino. Główna różnica dotyczy braku odczuwania alkoholu. Etanol ma charakterystyczny smak i zapach, a ponieważ jest nośnikiem związków aromatycznych, wina bezalkoholowe są mniej wyraziste i bogate w aromaty. Przeciwnicy wina 0% twierdzą, że są jak zwietrzałe, ale dotyczy to jedynie najtańszych wersji. W przypadku lepszej jakości trunków problem ten nie istnieje.
Dla kogo są wina bezalkoholowe?
Wina bez alkoholu powstały dla osób, które cenią sobie smak i zalety wina, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą spożywać trunków procentowych. Możemy wśród nich wymienić:
- kobiety w ciąży lub karmiące piersią,
- abstynentów,
- osoby przyjmujące leki,
- diabetyków,
- kierowców,
- sportowców,
- ludzi na diecie,
- osoby, które nie piją z powodu wiary lub przekonań.
To tylko kilka grup, którym brakuje charakterystycznego dla wina bukietu aromatów, więc przyjmują go w wersji bezalkoholowej.
Dlaczego warto pić wina bezalkoholowe?
Często decyzja o niespożywaniu alkoholu, nie jest jednoznaczna z tym, że nie lubi się doznań smakowych, jakie trunki te ze sobą niosą.
Dobrej jakości wina bezalkoholowe posiadają pełen wachlarz zalet win tradycyjnych plus dodatkową – brak skutków ubocznych.
Jakie są ich plusy? M.in.:
- zawartość cennych składników odżywczych,
- niska kaloryczność związana z brakiem etanolu,
- brak szumu w głowie czy kaca,
- brak fizycznych objawów picia, jak zaczerwieniona twarz czy przekrwawione oczy.
W dodatku wina bezalkoholowe zawierają nawet o 70% mniej kalorii, a zawartość naturalnych cukrów jest w nich niższa niż w wielu sokach owocowych.
Wino (szczególnie czerwone wytrawne), posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Nie inaczej ma się sprawa z jego bezalkoholowym odpowiednikiem.
Co dobrego znajduje się w winie bezalkoholowym?:
flawonoidy
spowalniają procesy utleniania i obniżają ryzyko chorób związanych z układem krwionośnym (miażdżyca, nadciśnienie, odkładanie się cholesterolu w żyłach),
podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu HDL,
resweratrol (wino czerwone)
chroni mózg i poprawia jego pracę, wpływa na pamięć (stymuluje hipokamp),
zapobiega miażdżycy, wysokiemu poziomowi cholesterolu LDL, powstawaniu skrzepów krwi i zawałowi serca,
stymuluje gen długowieczności (SIR2) i spowalnia procesy starzenia,
antyoksydanty hamujące namnażanie bakterii (przeciwdziałanie próchnicy).
Ponadto wino bezalkoholowe:
pomaga przeciwdziałać nowotworom (szczególnie rakowi jelita grubego),
ogranicza skutki osteoporozy,
zapobiega zaćmie.
Wytrawne, bezalkoholowe wino białe jest polecane (w niewielkich ilościach) diabetykom. Dzieje się tak z powodu antocyjanów, które zwiększają wrażliwość komórek na insulinę (obniżają poziom glukozy we krwi).
Wino bezalkoholowe, czyli jakie wybrać by Wam smakowało?
Tak jak w przypadku innych alkoholi, wino ma zagorzałe grono wielbicieli, ceniących je za wyjątkowy smak, bogaty aromat, elegancką formę. Warto dać się skusić jego wersji 0%, tym bardziej że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.
Do wyboru macie:
- wino bezalkoholowe czerwone, białe, różowe,
- wino bezalkoholowe słodkie, półsłodkie, wytrawne,
- wino bezalkoholowe musujące i „tradycyjne”.
Gdzie najtaniej kupić wino bezalkoholowe?
Najlepsze wina bezalkoholowe, możecie znaleźć w ofercie hurtowni alkoholu Grupy Grabiec. Są dostępne w kilku wersjach smakowych. Znajdziecie tu także wyjątkowo popularne Prosecco w wersji bezalkoholowej – Mionetto Prosecco.