Polskie morze kojarzy ci się przede wszystkim z zatłoczoną plażą, wszechobecnym zapachem smażonej ryby, niewyszukaną ofertą kulturalną i hałasem? Takie skojarzenia ma zapewne wielu z nas. Jest to jeden z powodów, dla których sporo ludzi dużo chętniej wybiera wakacje nad wodą za granicą, niż nad polskim morzem. Czy jednak wyobrażenia te są słuszne? Czy rzeczywiście nadbałtyckie wybrzeże nie ma nam do zaoferowania nic ciekawego? Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówi stare polskie przysłowie i wiele wskazuje na to, że odnieść je możemy również do atrakcji turystycznych oferowanych przez północną część Polski. Zachęcamy do zapoznania się z trzema propozycjami miejsc w nadmorskim krajobrazie, które bez wątpienia warto odwiedzić, wybierając się nad Morze Bałtyckie.
Dla wielbicieli natury: Słowiński Park Narodowy
Jeśli marzy ci się wypoczynek blisko natury, Słowiński Park Narodowy będzie doskonałym wyborem. Położony w środkowej części wybrzeża, jest jednym z 23 parków narodowych znajdujących się w Polsce. Za największą atrakcję Parku uważane są ruchome wydmy, które dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu nieustannie dynamicznie się przemieszczają. Zjawisko to występuje w przyrodzie stosunkowo rzadko i zdecydowanie jest warte zobaczenia. Wejście na teren Parku wiąże się z uiszczeniem opłaty.
Oprócz wydm Park ma również do zaoferowania kilka przymorskich jezior, łąki, torfowiska, bagna, a także bory i lasy, które świetnie nadadzą się na dłuższe, relaksujące spacery. Jest to wręcz wymarzone miejsce ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku, brudu i pośpiechu. Warto w to miejsce wybrać się na dłużej. W pokryciu kosztów pobytu pomóc może pożyczka pozabankowa.
Dla miłośników historii: Gdańsk
Jeśli wyjazdowy wypoczynek lubisz łączyć ze zwiedzaniem zabytków i poznawaniem historii miejsca, w którym się znajdujesz, dobrym wyborem, spośród nadmorskich miejscowości, może okazać się Gdańsk. Miasto wręcz nasycone historią, słynące z jednej z najpiękniejszych europejskich starówek, zachwycające architekturą i niepowtarzalnym klimatem. Renesansowy ratusz, piękny Dwór Artusa, czy barokowa Złota Kamienica to tylko niektóre z licznych znajdujących się tu zabytków i architektonicznych perełek.
Zatrzymując się w Gdańsku, mamy jednocześnie dostęp do atrakcyjnych miejskich kąpielisk. Bez problemu możemy więc połączyć aktywne zwiedzanie i poznawanie historii z błogim leniuchowaniem na plaży. Skorzystanie z bogatej gdańskiej oferty kulturalnej wiązać się może z nieco większymi niż przewidziane wydatkami. W przypadku przejściowych problemów z budżetem, dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka pozabankowa.
Dla kuracjuszy: Kołobrzeg
Nasza trzecia propozycja, czyli Kołobrzeg to z kolei doskonałe miejsce dla wszystkich, który pragną podreperować stan zdrowia, korzystając z dostępnych dobrodziejstw natury. Znajdujące się tu liczne obiekty uzdrowiskowe oferują kompleksową opiekę zdrowotno-rehabilitacyjną. Oprócz sanatoriów, do których możemy się udać na podstawie skierowania NFZ, istnieją tu także sanatoria prywatne. Pobyt w nich nie należy do najtańszych, ale w razie potrzeby – w uregulowaniu płatności pomóc może pożyczka pozabankowa.
Oczywiście nie trzeba przebywać w ośrodku uzdrowiskowym, aby mieć dostęp do naturalnych bogactw Kołobrzegu. Każdy może skorzystać ze słynnej solanki, która ma właściwości uspokajająco-regenerujące. Kołobrzeg znany jest również ze złóż dobroczynnej borowiny oraz lokalnej wody mineralnej.