INDUSTRIADA to jeden z największych festiwali dziedzictwa przemysłowego w Europie, cieszący się wyjątkową popularnością. Każda odsłona eventu przyciąga na tereny Śląska prawdziwe rzesze fanów, którzy z utęsknieniem czekają na to wydarzenie przez cały rok. Szukasz pomysłów na weekend? Świetnie się składa – jedenasta edycja INDUSTRIADY odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego już 26-ego września! Jeśli zatem jesteś fanem zabytków techniki i historii, nie może Cię tam zabraknąć.
Start i przebieg imprezy
Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki wystartuje w Zabrzu, a konkretniej w Sztolni Królowa Luiza (Strefa Carnall). To właśnie tam zostanie uruchomiona jedna z najstarszych parowych maszyn w Europie, z której będzie wydobywał się pomarańczowy dym – kolor symbolizujący INDUSTRIADĘ. Po oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia uczestnicy nareszcie będą mogli zwiedzić aż 36 obiektów (34 obiekty Szlaku Zabytków Techniki oraz 2 obiekty zaprzyjaźnione) zlokalizowanych w ponad 20 miastach, które biorą udział w tegorocznej edycji festiwalu.
INDUSTRIADA 2020 – atrakcje
36 obiektów zaangażowanych w organizację atrakcji w ramach festiwalu zdecydowanie robi wrażenie, zwłaszcza, że INDUSTRIADA 2020 będzie trwała tylko jeden dzień. W związku z tym warto zaplanować wcześniej, jakie miejsca najbardziej chcielibyśmy odwiedzić. Miłośników muzeów z całą pewnością zainteresują takie obiekty, jak na przykład: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, a także Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Dla osób przyjezdnych natomiast wspaniałymi atrakcjami na pewno okażą się kopalnie: zabrzańskie Guido, Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach oraz Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Preferujesz zwiedzanie browarów i fabryk? Spokojnie – organizatorzy INDUSTRIADY przygotowali coś specjalnie dla Ciebie. Koniecznie zaplanuj podróż do Cieszyna – zwiedzisz tam niesamowity Browar Zamkowy, który powstał w 1846 roku. Z całą pewnością zainteresuje Cię również Fabryka Porcelany w Katowicach oraz Stara Fabryka w Bielsku-Białej.
Bezpłatny transport
Mamy też dobre wieści dla osób niezmotoryzowanych. Podczas INDUSTRIADY 2020 zostanie uruchomiony bezpłatny transport, dzięki któremu wszyscy zainteresowani będą mogli dotrzeć na imprezę bez zbędnych komplikacji. Za to udogodnienie odpowiadają oficjalni przewoźnicy INDUSTRIADY: Koleje Śląskie, Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Jeśli zatem zastanawiałeś się, w jaki sposób dotrzeć do wybranych przez siebie obiektów – właśnie znalazłeś odpowiedź.
Zakończenie INDUSTRIADY
Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna edycja INDUSTRIADY będzie nieco inna, niż każda poprzednia. Jednak czy to źle? Zdecydowanie nie! Zamiast standardowego finału organizatorzy przygotowali bowiem wyjątkowy koncert: Mery Spolsky zagra w Browarze Obywatelskim w Tychach specjalnie dla uczestników festiwalu. W tym samym miejscu odbędzie się również pokaz mappingu, czyli projekcja multimedialna polegająca na wyświetlaniu animacji na budynkach. Jeśli zatem lubisz muzykę na żywo okraszoną wspaniałymi efektami wizualnymi, koniecznie zarezerwuj sobie ostatnią sobotę września – finał INDUSTRIADY z całą pewnością zrobi na Tobie wrażenie.
INDUSTRIADA w czasie epidemii
Tegoroczne wydarzenie nastawione jest przede wszystkim na bezpieczeństwo uczestników, toteż wszyscy goście będą zobowiązani do zastosowania się do wszelkich obostrzeń, które będą obowiązywały w dzień eventu w określonym mieście. Organizatorzy na bieżąco śledzą wszelkie informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce, a o wprowadzaniu zmian będą informować w mediach społecznościowych i zakładce „aktualności” na stronie http://industriada.pl/. W związku z pandemią COVID-19 część wydarzeń odbędzie się bez udziału publiczności – dla uczestników festiwalu zostanie przygotowana specjalna transmisja, którą będzie można obejrzeć w telewizji i w social mediach.