Mazury to wyjątkowy obszar Polski. Posiada unikatowe walory przyrodnicze, zarówno pod względem flory i fauny, jak i krajobrazów, ale także pod względem historycznym i kulturowym wyróżnia się na mapie kraju. Wśród licznych miast i miejscowości Mazur warto szczególnie przyjrzeć się Giżycku – stolicy polskiego żeglarstwa.
Dlaczego Mazury?
Polska pełna jest miejsc świetnych na spędzenie urlopu, niektóre toną w turystach, inne jeszcze budują jeszcze swoją pozycję w tej kategorii. Pojezierze Mazurskie należy do tych drugich.
Regionu nie przepełnia rokroczna fala przybyszów, więc stanowi dobre miejsce na ucieczkę od codziennego zgiełku. Takie wyciszenie doskonale umożliwia fantastyczna przyroda. Bogactwo ptaków ucieszy fanów ornitologii, ale i zupełnych laików, którzy po prostu kochają naturę – widok „sznura kormoranów co w locie splątał się” naprawdę zapiera dech w piersiach.
Pięknem tryskają też krajobrazy, także jesienią i zimą, gdy jeziora i lasy zmieniają się nie do poznania, tworząc obraz niemal baśniowy. Tych, których ta cisza mogłaby znudzić, zadowolą regularnie odbywające się wydarzenia, jak regaty czy koncerty oraz wyjątkowe życie nocne skupiające się wokół klimatycznych marin.
Giżycko – żeglarska stolica Mazur
Giżycko to największe miasto serca Mazur – Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Przez swoją przewodnią w regionie rolę, stanowi centrum jego życia kulturalnego, więc bezustannie można spodziewać się w nim różnego typu widowisk.
Jest też dogodnie zlokalizowane – ze względu na bliskość do innych okolicznych celów turystycznych stanowi dobrą bazę wypadową. Poza tym Giżycko leży pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, które mają co zaoferować i fanom letniego wylegiwania się na plaży, i zwolennikom aktywniejszego wypoczynku, jak żeglarstwo.
Miasto jest dobrze skomunikowane – krzyżują się tu drogi krajowe, występuje bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą. Liczne sklepy i placówki gastronomiczne swoją różnorodnością wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Co robić w Giżycku?
Jeziora to poza wspomnianym wypoczynkiem na plaży i żeglarstwem także masa innych aktywności – rowery wodne, kajaki, windsurfing, czy po prostu pływanie. Wszystko to oferuje Giżycko.
Zimą spróbować można morsowania – w mieście funkcjonuje nawet klub morsów! Zwolennicy zwiedzania również się nie zawiodą – w tej kwestii na pierwszy plan wysuwa się potężna twierdza Boyen – świadectwo pruskiej przeszłości regionu – której zwiedzanie to zadanie na kilka godzin.
Warte uwagi są również świątynie, nie tylko kościoły katolickie, ale i cerkiew oraz kościół ewangelicki z 1827, w którym odbywają się koncerty muzyki organowej. Po dniu zwiedzania, o zachodzie można udać się na taras widokowy na wieży ciśnień, z którego podziwiać można panoramę Niegocina w całej jego okazałości.
Mazury to kraina wyjątkowa, która każdemu ma do zaoferowania inny wachlarz atrakcji. Giżycko, jako punkt centralny, jest miejscem, gdzie można najlepiej poczuć jej ducha.
Artykuł powstał we współpracy z Hotel St. Bruno **** |