Turystyczne miasto Polski w województwie zachodniopomorskim leżące nad samym Morzem Bałtyckim – Kołobrzeg.
Jego historia sięga 880 roku i grodu w Budzistowie. Ze względu na swoje położenie Kołobrzeg jest miastem uzdrowiskowym. Pierwszy dom uzdrowiskowy otwarto w 1899 roku.
Co wart zobaczyć będąc w Kołobrzegu?
- Molo w Kołobrzegu – jest to najdłuższe żelbetowe molo o długości 220 m i szerokości 9 metrów. Pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza. Wieczorami molo oświetlone jest iluminacją świetlną.
- Latarnia Morska w Kołobrzegu znajduje się między Latarnią Morską Niechorze oraz Latarnią Morską Gąski. Po raz pierwszy światło nawigacyjne w Kołobrzegu pojawiło się 1666 roku i było zapalane okazjonalnie na wieżyce budynku zarządu portu. W 1899 roku wybudowano stację pilotów z wysoką na 25 metrów wieżą, która była wykorzystywana jako latarnia morska. Później wieże zastąpiono innym budynkiem, gdzie światło było umieszczone jeszcze wyżej. Zniszczona latarnia w czasach II wojny światowej została odbudowana w 1947 roku. Obecnie latarnia ma 26 metrów, a światło znajduje się na 36 m n.p.m.
- Bulwar Jana Szymańskiego – bulwar odbudowany w 1994 roku, w miejscu, w którym znajdowała się wcześniejsza promenada zniszczona przez sztorm. Bulwar rozciąga się między Latarnią a Molem. Przy wejściu na deptak zobaczymy odsłonięty w 1963 Pomnik Zaślubin Polski z morzem.
- Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – świątynia powstała w XIV wieku, pięcionawowa budowla w gotyckim stylu. Ze względu na liczne zniszczenia w czasie wojen w świątyni nie zachowało się zbyt wiele zabytków, jednakże będąc w Kołobrzegu warto wejść do kościoła i zobaczyć trzy drewniane ołtarze w formie tryptyku z przełomu XV i XVI wieku. W kościele znajduje się chrzcielnica z 1355 roku oraz pięknie zdobione stalle członków rady miejskiej. Ciekawą atrakcją Bazyliki jest również wiszący świecznik nazwany „Koroną Schlieffenów” z 1523 roku.
- Park im. Stefana Żeromskiego to zabytkowy park założony w stylu krajobrazowym, znajduje się w dzielnicy uzdrowiskowej. Pełni funkcję uzdrowiskowa oraz ochronną przed sztormami. W parku zobaczymy rodzime gatunki drzew liściastych oraz kilka gatunków drzew egzotycznych. Park został oficjalnie założony w 1853 roku.
- Muzeum Oręża Polskiego – muzeum pokazuje oręże Polskie od czasów średniowiecznych do współczesności, zobaczymy tam liczne eksponaty, np. broń drzewcowa, sieczna czy strzelecka, oprócz tego zobaczymy ubiory wojskowe- z okresu I i II wojny światowej, w tym mundury Błękitnej Armii gen. Hallera czy mundury Legionów Polskich. Muzeum posiada wiele innych i ciekawych eksponatów. Jest to idealne miejsce dla miłośników historii, a dla pozostałych może być to ciekawa lekcja.
Kołobrzeg to również piękne plaże, liczne kawiarnie i restauracje. Miasto uzdrowiskowe, o dość bogatej historii gdzie uroku dodają stare i nowe budynki domów uzdrowiskowych.
Kolorowe uliczki, ciekawe obiekty i liczne muzea, np. Muzeum Oręża Polskiego, Kołobrzeski Skansen Morski czy Oceanarium w Kołobrzegu, a także plaże i szlaki turystyczne co roku przyciągają setki turystów.
Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/kolobrzeg-atrakcje/