Urlop po wakacjach to świetna opcja dla osób, które szukają ciszy i spokoju. Wrzesień to idealny czas na wypoczynek, pogoda zazwyczaj dopisuje, a turystów jest znacznie mniej. A zatem gdzie wybrać się na jesienny wypoczynek?
Są jeszcze takie regiony w Polsce, gdzie czas płynie wolniej, a ludzie żyją w większej harmonii z przyrodą. Jednym z takich miejsc jest Podlasie, to jeden z najciekawszych, a jednocześnie niedocenianych regionów w Polsce. To tu mieszają się kultury i religie. Od wieków w zgodzie obok siebie żyją katolicy, prawosławni i muzułmanie. Prawdziwa mieszanka kultur na prowincji.
Prawosławna Częstochowa
Wystarczy zjechać w bok z drogi krajowej 19 i trafimy na Grabarkę. Jest to najważniejsze miejsce w Polsce dla wyznawców prawosławia. Na górze znajduje się żeński klasztor i trzy piękne cerkwie. Na ternie klasztoru znajdują się też dwa domy pielgrzyma. Na górze znajdziemy tysiące krzyży wotywnych. Wierni przynosili je w podziękowaniu za uratowanie od epidemii cholery, która wybuchła w okolicy. Na Grabarce znajduje się też cudowne źródełko, które podobno pomaga leczyć rożne schorzenia.
Oczywiście to nie jedyna abstrakcja jaka nas czeka na Podlasiu. Warto wstąpić na Tatarski szlak. Na Podlasiu znajdziemy dwa wyjątkowe, drewniane meczety. Swoją architekturą przypominają małe wiejskie, kościółki czy cerkwie. Wyróżniają je minarety.
Nie każdy wie, że Tatarzy na ziemiach polskich pojawili się marcu 1679 roku. Przybyli wraz z armią Jana III Sobieskiego. Doskonale wtopili się w podlaski krajobraz.W Kruszynianach możemy chwilę odsapnąć i spróbować wyjątkowych, tatarskich przysmaków.
Dzika przyroda na wyciągniecie ręki
Wybierając się na Podlasie nie możemy ominąć Puszczy Białowieskiej. To ostatni, pradawny las w Europie. W naszej Puszczy mieszka największa na świecie populacja wolno żyjących żubrów na świcie. Warto zobaczyć pokazową zagrodę tych zwierząt i podpatrzyć ich zachwiania. W białowieskim parku narodowym znajdziemy szlaki piesze i rowerowe. W Dolinie Narewki wybudowano specjalną wieżę dzięki, której będziemy mogli obserwować zwierzaki w naturze.
Latem warto zwiedzić przynajmniej pobieżnie zwiedzić twierdzę Ossowiec, która nigdy nie została zdobyta. Latem ciekawą atrakcją jest spływ Biebrzą. Do tego celu idealnie nadają się specjalnie przystosowane tratwy. W trakcie spływu możemy odpocząć od codziennego zgiełku, a jeśli będziemy mieli szczęście to może uda nam się spotkać czarnego bociana.
Trochę kultury
Oczywiście Podlasie nie tylko żubrami stoi. Warto zatrzymać się w Supraślu, to niezwykle urokliwe miasteczko zagrało w serialu „Blondynka” i w Trylogii Podlaskiej w reżyserii Jacka Bromskiego.
Supraśl to niezwykle urokliwe miasteczko. Jego największą atrakcją jest muzeum Ikon. W muzealnych zbiorach znajdziemy ponad tysiąc wyjątkowych ikon. Niektóre z nich zostały zatrzymane w czasie prób przemytu.
Oczywiście to nie jedyne ciekawe miejsca jakie znajdziemy na Podlasiu. Warto zobaczyć Pałac Branickich, który znajduje się w Białymstoku. Obecnie w budynku mieści się Uniwersytet Medyczny, ale turystów z pewnością zachwycą pałacowe ogrody i niezwykle ciekawe muzeum farmacji. Podlasie to wymarzony cel wypraw motocyklowych, tam choć przez chwilę możemy poczuć się jak prawdziwi odkrywcy.
Wpis powstał przy współpracy z Szukamlapka.pl