Kaszuby to piękny rejon, zasługujący zdecydowanie na chwilę uwagi ze strony każdego rodowitego Polaka. Jest to region kulturowy, będący częścią Pomorza Gdańskiego i województwa pomorskiego, zamieszkały przez Kaszubów, wywodzących się z plemion pomorskich i posługujących się własnym językiem regionalnym. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć, będąc na weekend na Kaszubach?
Słowiński Park Narodowy
Jedną z najciekawszych atrakcji Kaszub jest Słowiński Park Narodowy — jeden z 23 parków narodowych w Polsce, zajmujący powierzchnię aż 327 km2. Na terenie jego zaobserwować można liczne torfowiska, bagna, łąki, bory, lasy, łąki, jeziora przymorskie, a przede wszystkim znane na całą Europę ruchome wydmy. O bogatej florze świadczą również liczne gatunki roślin naczyniowych, mszaków, glonów oraz grzybów, a należą do nich m.in. mikołajek nadmorski, widłaczek torfowy, długosz królewski, malina moroszka i wiele innych.
Przechadzając się po parku, można wielokrotnie napotkać zwierzęta, a przede wszystkim ptaki, które są tu najliczniejszą grupą (zaklasyfikowano około 260 gatunków ptaków, żyjących w Słowińskim Parku Narodowym). Oprócz tego spotkać tam można np. ropuchę szarą, jaszczurkę zwinkę, padalca zwyczajnego, żmiję zygzakowatą, zająca szaraka, bobra europejskiego, morświna, czy borsuka europejskiego.
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kolejnym parkiem wartym odwiedzin jest Kaszubski Park Krajobrazowy, rozpościerający się na powierzchni jeszcze większej niż Słowiński Park Narodowy, bo 332 km2. Miejsce to jest typowym krajobrazem pojezierza w układzie rynien polodowcowych i moren czołowych, które tworzą ciągi pagórków.
Park położony jest na obszarze aż ośmiu gmin: Chmielno, Kartuzy, Sierakowice, Stężyca, Somonino, Kościerzyna, Linia oraz Nowa Karczma. Na jego terenie zatwierdzono kilkanaście rezerwatów, chroniących pomniki przyrody, faunę i florę. Porastają tu piękne lasy bukowe, choć występują również bory bagienne, podgórskie łęgi jesionowe, czy łęgi jesionowo-olszowe.
Pojezierze Kaszubskie to obowiązkowy punkt podczas weekendu na Kaszubach, pozwalający na zbliżenie się z naturą, a także kontakt z niespotykanymi w innych rejonach Polski gatunkami roślin i zwierząt. Tędy przebiega też słynna Droga Kaszubska, czyli trasa kaszubska dla zmotoryzowanych o długości 21 kilometrów.
Kaszubski Park Etnograficzny
Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich to skansen, gromadzący ponad 50 obiektów, charakterystycznych dla architektury ludowej kaszubskiej.
Jest najstarszym znanym w Polsce działającym po dziś dzień skansenem. Pozwala na chwilę poczuć klimat z okresu XVII — XIX wieku. Na terenie bowiem znajdują się m.in. XVII-wieczny kościół z wsi Swornegacie, szkoła ze Staniszewa, kuźnia z Linii, a także wiele dworków oraz domów rolników, czy młyny wiatrakowe.
O czym warto wspomnieć to, że odbywają się tam również ciekawe imprezy folklorystyczne takie jak Jarmark Wdzydzki, czy Święto Kartofla. W sezonie odwiedzany jest przez kilkadziesiąt tysięcy turystów spragnionych typowego kaszubskiego klimatu sprzed ponad stu lat.
Inne atrakcje na Kaszubach
Kaszuby mają wiele atrakcji, którymi mogą się pochwalić. Jednym z nich jest krzyżacki, gotycki zamek w Bytowie z okresu XIV i XV wieku. Należący najpierw do zakonu krzyżackiego, później do książąt pomorski zamek obecnie pełni funkcję obiektu muzealnego.
Warto odwiedzić też kilka miast, które świetnie oddadzą klimat tego regionu np. Chojnice, Kościerzyna, czy Kartuzy, będące formalnie stolicą Kaszub. W Kościerzynie godne polecenia jest Muzeum Ziemi Kościerskie, czy chociażby Muzeum Akordeonu, w Chojnicach zaś warto zwiedzić starówkę.
Kolejnym punktem wartym zaznaczenia na mapie jest Kaszubski Park Miniatur w Strysznej Budzie, przedstawiający w skali 1:25 najpopularniejsze tutejsze obiekty, ale również inne z kraju, czy całego świata. W jego sąsiedztwie również w tej samej wsi spotkać można zaś jego przeciwieństwo, czyli Kaszubski Park Gigantów, który jest świetną atrakcją przede wszystkim dla najmłodszych, ale również i dla dorosłych.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z lesnydwor.pl |