Przez niemal sto lat trwania, epoka średniowiecza dała światu wiele architektonicznych perełek. Do takich należą niewątpliwie słynne katedry wybudowane w tym okresie na Starym Kontynencie.
Najsłynniejszą katedrą wybudowaną w średniowieczu, bez wątpienia jest Katedra Notre-Dame w Paryżu. Ostatnio najgłośniej o tej świąni zrobiło się, w kontekście tego, że trzy lata temu, jej część została strawiona przez pożar. Do tego czasu, odwiedzały ją miliony wiernych oraz turystów z najróżniejszych zakątków globu. Monumentalna budowla powstała w stylu gotyckim, ponieważ taki był bardzo popularny w momencie jej wznoszenia. O skali jej wielkości może świadczyć na przykład, że do jej powstania potrzeba było aż niemal dwóch stuleci. Rozpoczęto ją na polecenie ówczesnego biskupa francuskiej stolicy – Maurice’a de Sully w 1136 roku, a zakonczenie nastąpiło w roku 1345. Na wspaniałość świątyni w Paryżu składa się wiele elementów. Wśród nich można wymienić na przykład piękne witraże zdobiące okna katedry.
Jeszcze starsza niż katedra w Paryżu, jest z kolei świątynia Canterbury zlokalizowana na południu Anglii. Jej powstanie datuje się bowiem już na siódmy wiek, a inicjatorem budowy był pierwszy biskup tego miejsca – św. Augustyn z Canterbury. Pierwsza budowla posiadała cech stylu romańskiego i zdołała przetrwać ponad 500 lat, gdy doszło do jej całkowitego zniszczenia w wyniku pożaru. Zbudowana na nowo katedra została stworzona już w stylu gotyku. Pierwotnie kościół w Canterbury był miejscem modlitw katolików. Na przestrzeni lat ta sytuacja uległa zmianie i obecnie służy on jako świątynia, w której odbywają się nabożeństwa kościoła anglikańskiego. Katedra była także oczywiście miejscem odwiedzin wielu kościelnych hierarchów, w tym papieży. Również Jan Paweł II przybył do Canterbury podczas swej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii w 1982 roku.
Niemniej ważna dla ówczesnego rozwoju chrześcijaństwa w Europie jest również katedra w Kolonii. Można z całą pewnością powiedzieć, że żadna z przytoczonych wcześniej świątyń, nie była budowana dłużej. Wszystko dlatego, że kamień węgielny wmurowano w 1248 roku, a całkowite zakończenie budowy, nastąpiło w 1880 roku (!). Wcześniej na jej miejscu znajdowawała się między innymi świątynia z czasów panowania Imperium Rzymskiego. Warto też dodać, że w katedrze znajdują się między innymi relikwie Trzech Króli, a więc włądców, którzy według biblijnych podań – prxybyli do nowo narodzonego Chrystusa, by oddać mu pokłon. Katedra ma także oczywiście niebagatelne znaczenie w kontekście historycznym. To również ważny aspekt w zwiedzaniu wielu wielowiekowych budowli, a takimi bez wątpienia są średniowieczne katedry.
Podróżując szlakiem przedstawionych w tekście świątyń, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Warto zaopatrzyć się nie tylko w turystyczne przewodniki, ale też gotówkę w walucie kraju, do którego przyjdzie nam jechać. Można ją wymienić, korzystając z kantoru online. Całość transakcji trwa kilka minut. Przesyłkę dostarczymy do domu lub punktu odbioru. Istnieje możliwość odbioru pieniędzy w naszym punkcie wymiany walut – kantor Warszawa Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych od ręki.