Miasto Rzeszów, położone jest w południowo-wschodniej Polsce i jest stolicą, województwa podkarpackiego. Zamieszkały przez około 200 tys. mieszkańców Rzeszów, 15 miastem pod względem liczby ludności w Polsce. Wybierając się do Rzeszowa, możemy także zaplanować sobie, zwiedzenie gmin z nim sąsiadujących, takich jak Boguchwała, Chmielnik, Głogów Małopolski czy Lubenia i Krasne. Miasto, to m. in. wyższe uczelnie, port lotniczy i Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny.
SZLAKI TURYSTYCZNE I TRASY PIESZE W RZESZOWIE.
Miasto, to kilka interesujących turystycznie szlaków, które na pewno, warto jest ‘przejść’ i zobaczyć. Jednym z nich, jest szlak, o nazwie Dookoła Rzeszowa, który podzielony jest na pięć, odrębnych tras. W jego zwiedzenie, wliczone są zabytki architektoniczne, takie jak te, znajdujące się w Słocinie i Malawie, przepiękne trasy widokowe oraz zalesione fragmenty szlaku. Kolejnym szlaki, to szlak śladami gen. W. Sikorskiego, śladami płk L. Lisa-Kuli i szlak nizinny, który ma długość 42 km i przebiega przez Rzeszów, Łańcut, Czarną, Brzóze Stadnicką, Wolę Zarczycką i Nową Sarzynę. Wymienione trasy nie są zbyt długie i trudne do przejścia. Zwiedzenie ich oraz bliższe poznanie, może nam zająć wystarczająca ilość czasu do tego, byśmy chcieli przy okazji kolejnego urlopu czy wakacji, ponownie wrócić do Rzeszowa.
PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA. RZESZOWSKIE KORYTARZE I PIWNICE.
Podobnego typu, atrakcją turystyczną jest Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie, której długość, wynosi 396 metrów. Zespół, dawnych miejskich piwnic, składający się z połączonych ze sobą, 40 pomieszczeń, rozpoczyna się na miejskim rynku i przebiega przez:
- piwnice Bławatników,
- Komorę Łukową,
- Korytarz Herbowy,
- Grubę Kochanowicza,
- przesmyk,
- piwnicę Rzeszowskich,
- trakt Lubomirskich,
- piwnicę Ligenzy,
- Lochy Tatarskie,
- piwnicę Zajezdną, Ratuszową, Rycerską, Miodową,
- Drogę Kupców,
- piwnicę Strzeleckiego, Rzemieślników
- piwnicę Andrizonowej,
- korytarz Nawrockich, aż do samego wyjścia, które znajduje się, niedaleko Muzeum Historii Miasta.
Jak widać, trasa podziemna jest dość intensywna i obfituje w szereg, historycznie znanych atrakcji, co oznacza, że zwiedzanie jej na pewno, nie okaże się dla nas nudne czy mało interesujące. Kto by pomyślał, że Rzeszów jest aż tak, turystycznie inspirujący? Trasa, położona jest na trzech, podziemnych kondygnacjach i znajduje się na głębokości od 0,5 do 10 metrów, pod powierzchnią staromiejskiego, rzeszowskiego rynku. Tworzące ją piwnice, pochodzą z okresu, od XIV do XVIII wieku. Podziemną trasę, możemy zwiedzać przez cały rok, niezależnie od pory roku.