„Podróżować to żyć” jak powiedział słynny pisarz Hans Christian Andersen. Podróże od wieków są nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Niezależnie od tego, czy podróżujemy daleko, czy blisko, służbowo czy prywatnie, samotnie czy nie — każda podróż wymaga odpowiednich przygotowań. W dobie pandemii mogą one spędzać sen z powiek, zwłaszcza jeśli mówimy o nich w kontekście medycznym.
Przedstawione poniżej informacje pomogą Ci w zaplanowaniu swojej podróży tak, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z kontrolą medyczną. Dodatkowo pomogą Ci odpowiedzialnie zadbać o zdrowie Twoje i najbliższych podczas podróżowania.
COVID-19 – podróże dla niezaszczepionych
Pamiętaj, iż obecne przepisy dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów w Europie i na świecie mogą się różnić. Sytuacja dotycząca pandemii koronawirusa ma charakter bardzo dynamiczny. Podróżującym zaleca się bieżące śledzenie informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jeśli jesteś osobą niezaszczepioną przeciwko COVID-19 i nie posiadasz statusu ozdrowieńca, musisz liczyć się z koniecznością wykonania testów przeciwko COVID-19 oraz/lub odbyciem obowiązkowej kwarantanny przed lub po powrocie do kraju. Ich rodzaj jest stricte uzależniony od kraju, do jakiego podróżujesz. Zazwyczaj są to testy PCR lub testy antygenowe.
To, na ile wcześniej muszą zostać wykonane, jest zależne od obostrzeń i przepisów obowiązujących w danym kraju. Bez testów przeciwko COVID-19 można wjechać na terytorium Estonii, jednak jest tam obowiązkowe odbycie 7-dniowej kwarantanny. Jedynym krajem, w którym aktualnie nie istnieją żadne obostrzenia dla osób niezaszczepionych, jest Meksyk i Dominikana, gdzie jedyną koniecznością jest wypełnienie formularza zdrowotnego przy wjeździe.
COVID-19 – podróże dla zaszczepionych
Osoby zaszczepione, posiadające Unijny Certyfikat COVID, zwany także paszportem covidowym, bez problemu wjadą do większości krajów Europy. Część z nich wymaga jednak wykonania testów w kierunku COVID-19 przed podróżą, na lotnisku bądź po przybyciu na ich terytorium. Są to:
– Austria
– Bułgaria
– Czechy
– Dania
– Grecja
– Islandia
– Luksemburg
– Norwegia
– Wielka Brytania
– Włochy
Większość krajów pozaeuropejskich wymaga okazania negatywnego wyniku testu PCR lub testu antygenowego. Cześć z nich wymaga również zaświadczeń o szczepieniu. Zasady, co do tego, jak powinno wyglądać ważne zaświadczenie o szczepieniu, są ściśle określone przez dany kraj. O ile w Egipcie wystarczy posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID, o tyle Armenia wymaga przetłumaczenia treści zaświadczenia na wskazany przez siebie język (ormiański, angielski lub rosyjski). Dodatkowo, w przypadku tego kraju, musi ono być sporządzone na firmowym papierze placówki, w której poddano się szczepieniu, zawierać podpis jej kierownika i pieczątkę. Tego typu informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, warto je zweryfikować przed podróżą, by uniknąć późniejszych komplikacji.
Inne konsultacje lekarskie wskazane przed wyjazdem
Poza kwestią testów w kierunku COVID-19 istnieje szereg innych konsultacji lekarskich, które warto odbyć przed każdą dłuższą podróżą za granicę. Jeśli cierpisz na różnego rodzaju choroby przewlekłe, zasięgnij opinii lekarza sprawującego nad Tobą stałą opiekę. Lekarz prowadzący oceni Twój bieżący stan zdrowia oraz bezpieczeństwo zdrowotne wyjazdu. W razie potrzeby zaleci Ci dodatkowe środki ostrożności, zmodyfikuje leczenie na czas podróży bądź nawet odradzi jej podejmowanie, jeśli miałaby zaszkodzić Twojemu zdrowiu czy życiu.
Kolejną wartą do rozważenia przed wyjazdem kwestią jest porada stomatologiczna. Poza tym, że bolący ząb jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która może skutecznie zepsuć każdą podróż, może dodatkowo poważnie uszczuplić Twój budżet. Pamiętaj, że z poziomem i dostępnością pomocy stomatologicznej może być różnie. Wizyta u stomatologa jeszcze przed planowanym wyjazdem pozwoli Ci skontrolować stan zdrowia jamy ustnej i podjąć niezbędne w razie potrzeby leczenie, oszczędzając Ci później potencjalnie przykrych niespodzianek. Z podobnych powodów warto również odwiedzić ginekologa.
Dobrym pomysłem jest także wizyta w gabinecie okulistycznym, która poza rutynową kontrolą wzroku może przysłużyć się także w podróży i podczas pobytu za granicą. Mowa tu o recepcie na szkła korekcyjne, którą wartą zabrać ze sobą w podróż, jeśli nosisz okulary czy szkła kontaktowe. Będzie ona ratunkiem w sytuacji ich zgubienia.
Profilaktyka zdrowotna przed wyjazdem do krajów tropikalnych
Podróże do krajów tropikalnych wymagają nieco bardziej kompleksowych przygotowań, aniżeli te odbywające się w ramach tej samej strefy klimatycznej. Przygotowania te bazują głównie na szczepieniach ochronnych. Nie chodzi tylko o szczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnymi, które występują w rejonach tropikalnych. Mowa tu także o uzupełnieniu i uaktualnieniu szczepień obowiązkowych w Polsce.
Pamiętaj, że niektóre z tych szczepień, tak jak na przykład szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy, polio czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu B wymagają dawki przypominającej, nawet jeśli były już przyjęte (na przykład w dzieciństwie). Ponadto dokładnie zweryfikuj, na jakie choroby będziesz narażony w rejonie, do którego się wybierasz. Możesz to zrobić na stronie gov.pl w sekcji z informacjami dla podróżujących. W miarę możliwości postaraj się także zapoznać z lokalnymi warunkami klimatycznymi i zwyczajami.
Pomoc w ustaleniu zakresu szczepień otrzymasz od lekarza w najbliższym punkcie szczepień dla podróżujących. Otrzymasz tam także informacje dotyczące profilaktyki przeciwmalarycznej. Uodpornianie najlepiej zacząć od 6 do 8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Szczepieniami najczęściej stosowanymi w profilaktyce zdrowotnej przed podróżą do krajów tropikalnych są te przeciwko żółtej gorączce oraz te przeciwko chorobom zakaźnym przenoszonym drogą fekalno-oralną. Występują one głównie w krajach, w których panują złe warunki sanitarne. Wśród nich są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, cholerze oraz durowi brzusznemu.
Ponadto, jeśli wiesz, że będziesz miał kontakt ze zwierzętami, rozważ zaszczepienie się przeciwko wściekliźnie. Weź pod uwagę, że niemowlęta, osoby starsze, a także te obciążone problemami zdrowotnymi mogą stanąć przed koniecznością wykonania indywidualnie dobranych, rozszerzonych szczepień ochronnych. W takich przypadkach konsultacja lekarska jest obowiązkowym elementem odpowiedzialnego przygotowania się do podróży.
Dbając o zdrowie swoje i innych zapewniasz sobie bezpieczną i komfortową podróż. Edukacja na temat warunków panujących w kraju, do którego się wybierasz i weryfikacja czynników ryzyka, jakie tam napotkasz, zabezpieczy Cię przed utrudnieniami i nierzadko oszczędzi czasu, pieniędzy i zdrowia psychicznego.
Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com |