To tutaj przez wieki biło serce Polski. Kraków nosi dalej w sobie ślady bytności naszych władców. Oczywistym znakiem przeszłości jest Wawel – miejsce urzędowania i koronacji królów.
Planujemy wyjazd do stolicy Małopolski: transport, nocleg dla grup zorganizowanych (albo osób indywidualnych), posiłki, atrakcje, program zwiedzania i rezerwacje. Jest tego sporo. Dopiero potem możemy cieszyć się z czasu spędzonego w Krakowie i z zobaczenia miejsc, na których najbardziej nam zależało – Wzgórza Wawelskiego, Starego Miasta, Kazimierza. W artykule wspominamy, w jaki sposób warto zorganizować wycieczkę (i na co zwrócić szczególną uwagę) do miasta polskich królów.
Nocleg w Krakowie
Kraków jest na tyle bogatym kulturowo (wystawy, zabytki, muzea, teatry, filharmonia, opera, koncerty, festiwale, wykłady etc.) miejscem, że warto w nie przyjechać na dłużej.
Jednym z istotniejszych punktów planowania dłuższych (ponad 1 dzień) wyjazdów jest nocleg. Dla grup zorganizowanych nocleg w postaci hostelu będzie bardzo dobrą alternatywą. Ma ona szereg korzyści. Jeden z hosteli w Krakowie – Draggo House łączy w sobie przystępną cenę, nowoczesne wnętrza i dobrą lokalizację (2 minuty do rynku, 8 minut do Wzgórza Zamkowego). Jest to także dobra opcja dla turystów indywidualnych. Umiejscowienie hostelu na Starym Mieście pozwala na piesze zwiedzenie wielu zabytków i szybkie znalezienie punktów gastronomicznych. To idealny „punkt wypadowy”. Niedaleko jest także dworzec PKP, PKS i liczne przystanki komunikacji miejskiej. Więcej o hostelu możecie znaleźć na: https://draggo.house/pl/.
Zamek królów
Przejdźmy jednak do sedna – śladów bytności królów Polski w Krakowie. Zanim wstąpimy na Wzgórze Wawelskie, powinniśmy wiedzieć o pewnej informacji natury organizacyjnej. Katedra i zamek mimo bliskości usytuowania są odrębnymi instytucjami. Jest to ważne choćby w przypadku rezerwacji biletów.
Na zamku Wawelskim znajdziemy zarówno wystawy stałe, ja i czasowe. Dzięki wystawom stałym (dostępnym cały rok) dowiemy się między innymi:
- jak prezentowały się najpiękniejsze komnaty królów i jaka była ich historia;
- jakich sztućców i naczyń używali królowie, jakimi broniami walczyli ich żołnierze;
- skąd na Wawelu pojawiły się ozdoby pochodzące ze wschodu – np. Turcji.
Zamek ma także ofertę edukacyjną dla nauczycieli, a także uczniów przygotowujących się do matury z historii, bądź historii sztuki.
Katedra na Wawelu
Równie królewskim miejscem co sam zamek jest katedra na Wawelu. Spoczywają tam między innymi: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, królowa Jadwiga, Zygmunt Stary, Zygmunt August, Zygmunt III Waza. Oprócz władców pochowanych w bogato rzeźbionych sarkofagach, w podziemiach są np. prochy wieszczów narodowych i marszałka Piłsudskiego. Odwiedzając katedrę, nie straćmy okazji, by nie zobaczyć najsłynniejszego polskiego dzwonu – Zygmunt. Wisi on na szczycie wieży.
Rezerwacje i godziny otwarcia
Poniżej kilka informacji dotyczących rezerwacji:
- Część wystaw na Wawelu jest stała, część niedostępna w niektóre dni i pory roku. Informacje są podawane na bieżąco na stronie www instytucji.
- Od listopada do marca zwiedzanie katedry jest krótsze o godzinę (tylko do 16:00).
- W katedrze jest sprawowana liturgia w określonych godzinach. W niektóre dni roku (np. Boże Narodzenie) zwiedzanie nie jest w ogóle możliwie.
- Muzeum katedralne nie jest czynne w niedziele.
- We wcześniejszej rezerwacji wejść do muzeów (i nie tylko) pomagają grupom zorganizowanym pracownicy Draggo – hostelu w Krakowie.