Gliwice są jednym z największych i najciekawszych miast województwa śląskiego. Mieści się w pierwszej dwudziestce największych miast naszego kraju. Sporo tu pięknych miejsc wartych odwiedzenia.
Gliwice przez wiele wieków aż do roku 1945 znajdowało się po niemieckiej stronie granicy mimo, że założone zostało przez książąt piastowskich. Z tego powodu znajdziemy tu elementy kulturowe niemieckie i polskie. Jest to bardzo ważny ośrodek gospodarczy, przemysłowy, administracyjny i naukowy. Najsłynniejszą uczelnią w mieście jest Politechnika Śląska – jedna z najlepszych w Polsce. A co warto tu zobaczyć?
- Kolejkowo – super atrakcja dla rodzin z dziećmi. Liczne makiety miast (niektóre odtworzone bardzo realistycznie) z ruchomymi pociągami, autkami i wieloma innymi szczegółami.
- Radiostacja czyli gliwicka „Wieża Eiffla”. Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie, miejsce prowokacji gliwickiej z roku 1939. Miejsce, które na stałe zagościło w podręcznikach do historii. Obok wieży niewielkie muzeum z dawnymi urządzeniami wykorzystywanymi w rozgłośni.
- Muzeum Willa Caro – piękne wnętrza pokazujące jak mieszkali kiedyś śląscy przemysłowcy. Warto zobaczyć tym bardziej, że w niektóre dni tygodnia wstęp jest bezpłatny.
- Muzeum Odlewnictwa Artystycznego – mała ekspozycja o drobnych ozdobnych bibelotach i wielkich odlewach typu pomniki jakie były niegdyś wytwarzane w Gliwicach. Bardzo tanie a też raz na tydzień można je zwiedzać gratis.
- Palmiarnia Miejska – przepiękne miejsce pełne egzotycznej zieleni z różnych stron świata.
- Zabytkowy Rynek z ratuszem i Fontanną Neptuna – jednym z najciekawszych pomników w mieście
- Kościół Wszystkich Świętych – gotycki, w sezonie letnim jest możliwość wejścia na wieżę i oglądanie miasta z „lotu ptaka”.
- Katedra św. Piotra i Pawła – jeden z najpiękniejszych neogotyckich kościołów na Górnym Śląsku.
- Zamek Piastowski – zwany inaczej „Dworem Cetrycza” ciekawe muzeum możliwe do odwiedzania bezpłatnego.
- Parki Chopina i Chrobrego – obydwa w centrum miasta bardzo ładne i ciekawe spacer
Oprócz wyżej wymienionych miejsc wspomnimy jeszcze zabytkowe kościoły świętego Bartłomieja (dwa zabytki w jednej parafii o tej samej nazwie) i drewniany kościół w Ostropie – dzielnicy miasta.
Wszystkie wspomniane wyżej miejsca są dokładniej opisane na stronie Turystyczne Propozycje
Bardzo dziękuję za publikację – autorka tekstu