Krajowe wycieczki coraz częściej ustępują miejsca dalekim, egzotycznym, bardzo kosztownym podróżom. Coraz częściej za cel podróży wyznaczamy sobie odległe Alpy czy nawet Himalaje. Z uwagi na obecną sytuację zwykle wolimy odwiedzić miejsca puste, dzikie, ciche i nieskażone destrukcyjną działalnością człowieka. Podobne motywy, dziewicze piękno przyrody, spokój i cisza- dokładnie takie miejsce mamy w Polsce, a wyjazd tam nie będzie kosztował nas krocie!
Bieszczady – najpiękniejsze góry?
Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Najwyższy szczyt gór to Pikuj. Zwyczajowo dzieli się je na Wschodnie, Środowe i Zachodnie. W terenie naszego kraju znajdują się jedynie Bieszczady Zachodnie. Tereny te, to jedne z najdalszych zakątków naszego kraju, charakteryzuje się najmniejszym zaludnieniem i pierwotną przyrodą, przez co wiele uważa te terany, za najpiękniejsze w Polsce. Opisując piękno tego dziewiczego terenu, nie sposób nie wspomnieć o przepięknej, szerokiej rzece- San. Rzeka tworzy w terenach górskich, bajkowo wyglądające meandry! Dodatkową atrakcją są z pewnością dwa sztuczne jeziora Solińskie i Myczkowieckie. Zbiorniki wodne są obecnie wielką atrakcją turystyczną, corocznie ściągając wielu turystów spragnionych pięknych widoków- niczym w Szwajcarii.
Bieszczady – budowa
Bieszczady zbudowane są z fliszu- skał osadowych powstałych na dnie pradawnych zbiorników wodnych. Dodatkowo pradawne ruchy tektoniczne przyczyniły się do ukształtowania tego terenu, powodując pofałdowania, wypiętrzenia. Interesujący jest fakt, że południowe stoki gór są krótkie i bardzo strome, północne natomiast są dłuższe i dużo łagodniejsze. W Bieszczadach występują dość niewielkie złoża ropy naftowej, jednak niewątpliwym bogactwem tych terenów są wody mineralne!
Bieszczady – Flora i Fauna
Obok niewątpliwie niezwykłego ukształtowania terenu to właśnie przyroda przyciąga w Bieszczady coraz więcej turystów! Przyroda występująca w tych górach jest dziewicza, pierwotna i niezmieniona przez człowieka! Dodatkowo jest niezwykle zmienna. Odwiedzając góry co kilka miesięcy, zawsze zastaniemy inny krajobraz! Zima to oczywiście wielkie ilości śniegi, szadź oraz mróz. Wiosną cały teren pokrywają kwitnące kaczeńce i tarniny. Latem, wszechobecna, soczysto zielona barwa dominuje wszystko, jesienią natomiast spotykamy wielobarwne pejzaże, przypominające najpiękniejsze obrazy! Te niezwykłe góry to także jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie można ujrzeć niedźwiedzia brunatnego czy całe watahy wilków!
Bieszczady – klimat
Bieszczady posiadają górski klimat charakteryzujący się dużą zmiennością. Turystom odwiedzającym Bieszczady po raz pierwszy zwykle poleca się koniec lata- wtedy zwykle mamy bezchmurną, ciepłą aurę! Początek lata z kolei w górach jest bardzo deszczowy. Zimy zwykle są bardzo śnieżne i mroźne- odczuwalna temperatura powietrza to często aż ponad minus 20 stopni Celsjusza!
Niezwykłe tereny, dziewicza przyroda i interesująca historia, sprawia, że Bieszczady co roku odwiedza coraz więcej turystów. Nic dziwnego! Te niezwykłe góry to idealne miejsce dla amatorów dalekich, górskich wędrówek, jak i fanów spokojnego wypoczynku nad wodą. Niewątpliwie każdy znajdzie tam coś dla siebie!